Impreuna pentru copiii Casei Pinocchio din Babeni

Irina Deaconu Fundația Comunitară Vâlcea

Irina Deaconu susține proiectul Aripi în Viitor al Asociației De-a Arhitectura pentru copiii Casei Pinocchio din Băbeni, un set de ateliere desfășurat pe parcursul a 6 luni.

Irina este arhitect și a studiat și practicat arhitectura atât în România cât și în Portugalia și Germania. Când s-a întors în țară a fondat biroul de arhitectură Zest Collective împreună cu colegele sale de facultate Ina German și Ioana Popescu, fiecare cu specializări diferite și complementare ceea ce le-a ajutat să construiască și să susțină o echipă coagulată și determinată să contribuie la creșterea nivelului calității produsului de arhitectură.

Abordarea proiectului De-a Arhitectura - Aripi în Viitor - mizează pe îmbunătățirea raportării copiilor implicați la mediul lor de viață prin ghidarea acestora în ateliere de arhitectură educative care le dezvolta abilități creative de comunicare și colaborare. În cadrul atelierelor obțin repere care îi ajută să știe la ce să se aștepte de la spațiul construit, deci atunci cand e cazul să își aducă într-un mod conștient contribuția la evoluția acestuia. Îndrumătorii îi ajută pe copii prin uneltele proprii arhitecturii să proiecteze ce vor să aleagă ca meserie odată ce văd care sunt posibilitățile și în același timp le oferă un spațiu în care pot să se exprime și să se simtă susținuți în a-și imagina propriul viitor.

Este un demers numai bun de susținut!

Asociaţia De-a Arhitectura, prin echipa de voluntari de la Vâlcea, pregăteste proiectul Aripi în Viitor pentru cei 20 de copii ai Casei Pinocchio din Băbeni. Pe lângă expunerea către domeniul arhitecturii, beneficiul major este că voluntarii vor fi pentru 6 luni o prezenţă statornică în viaţa lor, vor fi acolo cu o încurajare, o îmbrăţişare şi gata să le dea aripi. Prin expunerea către domeniul arhitecturii, proiectul îi ajută să îşi descopere noi abilităţi şi talente şi îi învaţă despre drepturile şi obligatiile de cetăţeni. Lucrând în echipă în cadrul atelierelor şi beneficiind de o expoziţie la finalul proiectului, copiii vor fi mai conştienţi de puterea grupului lor si de susţinere, precum într-o familie extinsă.

Nu esti neaparat un sportiv pasionat, ziua ta de nastere a trecut, nu ai o provoare personala pe care sa o folosesti pentru a promova o cauza, dar vrei sa ajuti organizand propria ta campanie de fundraising pe o perioada determinata pentru cauza in care crezi. Poti face asta pe Galantom prin intermediul campaniei Binele invinge. Provocarea ta va fi sa implementezi o campanie de fundraising in com

Silvica

Putem sa facem lumea mai frumoasa!
28 Feb 2019

Silvica

Putem sa facem lumea mai frumoasa!
28 Feb 2019

Felicitari! Schimbarea incepe cu tine, cu noi!
27 Feb 2019

Alexandra E

11 Feb 2019

#fiischimbarea