Cercul Donatorilor Valceni - Asociaţia De-a Arhitectura "Aripi în Viitor"

Status: Finantat

Asociaţia De-a Arhitectura, prin echipa de voluntari de la Vâlcea, pregăteste proiectul Aripi în Viitor pentru cei 20 de copii ai Casei Pinocchio din Băbeni. Pe lângă expunerea către domeniul arhitecturii, beneficiul major este că voluntarii vor fi pentru 6 luni o prezenţă statornică în viaţa lor, vor fi acolo cu o încurajare, o îmbrăţişare şi gata să le dea aripi. Prin expunerea către domeniul arhitecturii, proiectul îi ajută să îşi descopere noi abilităţi şi talente şi îi învaţă despre drepturile şi obligatiile de cetăţeni. Lucrând în echipă în cadrul atelierelor şi beneficiind de o expoziţie la finalul proiectului, copiii vor fi mai conştienţi de puterea grupului lor si de susţinere, precum într-o familie extinsă.

Cercul Donatorilor Vâlceni este o oportunitate excelentă de a face legătura între cei care nu mai locuiesc în Vâlcea, dar sunt “cu sufletul acasă” și proiecte concrete care își propun să contribuie la dezvoltarea socio-economică a județului și a României.

Cu ajutorul unui juriu independent am selectat 3 proiecte pe care le vom prezenta, alături de iniţiatorii lor, pe 7 februarie 2019, de la ora 18.00, la Nod makerspace, în Bucureşti.

Cei 20 de copii si tineri cu varste intre 10 si 18 ani vor participa timp de 6 luni la ateliere noi, gândite şi construite pentru a-i ajuta să îşi dezvolte o serie de abilităţi şi aptitudini transversale:
-aptitudinile de interpretare şi abstractizare, de reprezentare şi de exprimare vizuală, simţul spaţial;
-creativitatea;
-abilitatea de a observa, de a percepe şi de a analiza critic mediul construit, identificând valorile lui şi dezvoltându-şi simţul civic şi responsabilitatea faţă de acesta şi cel natural;
-abilităţile de colaborare, comunicare şi lucru în echipă.

Bugetul proiectului este de 6000 de RON pentru: dezvoltarea continutului educational al atelierelor, materiale de bricolaj si materiale didactice, transportul copiilor la expozitie, comunicare si management de proiect.

Daca se strang mai multi bani pentru proiect, acestia vor fi folositi pentru crearea de noi oportunitati pentru copiii din Casa Pinocchio.

Echipa De-a Arhitectura din Ramnicu Valcea are deja o experienta de 5 ani de zile, lucrand cu peste 350 de copii din scoli, licee si centre de plasament.