Impreuna pentru o comunitate curajoasa!

Gabriela Solomon Fundația Comunitară Vâlcea

65.96% Complete

De când a apărut Cristiana (fetiţa noastră care are acum 1 an si 9 luni), s-a conturat şi gândul să ne întoarcem la Râmnicu Vâlcea - oraşul soţului meu şi oraşul în care am făcut şcoala generală şi liceul.

Suntem la Vâlcea de 5 luni şi ne pregătim să primim încă un membru al familiei. Pentru copiii noştri suntem voluntari şi fundraiseri pentru Fundaţia Comunitară Vâlcea, cea mai nouă fundaţie din cele 17 existente deja în ţară.

Anul trecut am strâns cu ajutorul vostru peste 10000 de lei pentru înfiinţarea Fundaţiei Comunitare Vâlcea şi, împreună cu colegii din grupul de iniţiativă, am depăşit ţelul propus de 208000 de lei. De asemenea, am sădit primele seminţe către o comunitate unită şi curajoasă:

- organizarea a două ediţii de Cercul Donatorilor, unde donatori individuali şi firme au sprijinit şase proiecte din domeniile educaţie, social, sănătate

- parteneriate public - privat pentru finanţare în educaţie

În dezvoltarea mea au contat foarte mult oportunităţile din liceu (un program educaţional alternativ care a format peste 10000 de tineri în toată ţara si conferinte in strainatate), aşa că îmi doresc tare mult să continuăm să contribuim la crearea acestor oportunităţi pentru elevii, profesorii şi părinţii din judeţ.

Am trecut peste primul hop - înfiinţarea! Acum avem nevoie de ajutor ca să ne ducem proiectele mai departe. Iar o fundaţie care îşi asumă proiecte curajoase în educaţie, social, dezvoltare sustenabilă are o mulţime de costuri (administrative, cu salarii, chirie, logistică), costuri care nu întotdeauna pot fi acoperite din granturi sau proiecte finanţate privat.

De aceea, eu Cristiana şi bebe Mihai o să fim pe 5 octombrie la cursa de orientare pentru familii de la Vâlcea Forest Run! Vă invităm să ne fiţi alături şi să investim împreună în viitorul judeţului!

***

Provocarea noastră de echipă (toţi oameni de nădejde, implicaţi voluntar în continuare) e să strângem 100.000 de lei până la final de 2019, bani necesari costurilor de administrare ale Fundatiei şi costurilor de organizare ale evenimentelor propuse pana la final de an. Am strâns deja ~40.000. Ajută-mă să strângem restul!

Ne-am înființat, dar drumul abia acum începe. Pentru a continua să organizăm evenimente şi campanii de strângere de fonduri şi pentru a duce mai departe munca de mobilizare a comunităţii şi a resurselor (de la firme, diaspora vâlceană şi donatori recurenţi) avem nevoie de sprijin financiar.

Fundaţia Comunitară Vâlcea este un reper în societatea vâlceană, un partener dinamic care sprijină iniţiativele locale prin conectarea resurselor cu proiecte de dezvoltare a comunităţii.

Organizator: Fundatia Comunitara ValceaData: 05.10.2019 Locatie: Muzeul Satului - Bujoreni, Ramnicu Valcea Probele: Semi-maraton 21km, Cros 10k, Cros 5k, Orientare Sportiva   Vâlcea Forest Run este un eveniment sportiv comunitar de alergare pentru strangere de fonduri organizat de catre FUNDATIA COMUNITARA VÂLCEA. Componentele tehnice sunt: Semimaraton, Alergare în padure pe traseu marcat (10

20 Oct 2019
Pentru proiecte in sanatate!
17 Oct 2019

Cmi dr Andreea Dan

Pentru ca: a fi o comunitate inseamna sa ajuti pe cei de langa tine!
02 Oct 2019
Spor sa aveti!
24 Sep 2019
Esti minunata! Mult succes si inspiratie!
24 Sep 2019

Armina

19 Sep 2019

16 Sep 2019
#LMTînADN <3
06 Sep 2019
04 Sep 2019
Bafta!
02 Sep 2019
mult succes

Mult success!

29 Aug 2019
Felicitari pentru tot ce faceți! Suma pe care o donez, este simbolica, dar doresc sa contribui si eu la proiectele pe care voi le sprijiniti. Mult succes!